Biblioteka Gdańska PAN
Jerzy (Georg, Jorgen, Georgio) Knophius (Knoff, Knopf, Knopft, Knopfio) (ok. 1550-1618) pochodził z gdańskiej rodziny patrycjuszowskiej, był muzykiem oraz właścicielem biblioteki muzycznej. Dane biograficzne dotyczące kolekcjonera są skąpe i pochodzą z zachowanych dokumentów w Archiwum Państwowym w Gdańsku oraz dedykacji umieszczonych na kilku woluminach biblioteki nutowej. Wraz z żoną Anną należał do Bractwa Reinholda w Dworze Artusa i pełnił funkcje sekretarza, zastępcy wójta oraz wójta.
Knophius zgromadził duży zasób druków zwłaszcza świeckiej muzyki wokalnej a capella (madrygaly, canzony, canzonetty, villanelle, motety), pochodzących ze znakomitych oficyn włoskich. Po śmierci Knophiusa syn Rafał (podpisujący się zlatynizowana forma nazwiska Cnofius), zgodnie z wolą ojca, w 1615 roku przekazał księgozbiór Bibliotece Rady Miejskiej. Darowizna została włączona do inwentarza biblioteki „Index Librorum” w 1617 r. Według tego spisu księgozbiór Knophiusa liczył 28 pozycji inwentarzowych w 163 woluminach. W zbiorach Biblioteki Gdańskiej zachowało się 21 jednostek inwentarzowych w 112 księgach glosowych.
Przyjmuje się, ze w XVI w. w Gdańsku pracowało siedmiu samodzielnych mistrzów introligatorskich. Celem pracy jest charakterystyka wyróżnionej grupy opraw w zakresie materiału, stosowanych narzędzi do cyzelowania skóry oraz motywów zdobniczych na tle produkcji innych warsztatów miejscowych, nastawionych zwłaszcza na realizacje zamówień prywatnych odbiorców i kolekcjonerów.
KONTAKT:
m.myslicka@wp.pl